Języki obce to must-have w dzisiejszych czasach. I pewnie wydaje Ci się, że aby skutecznie posługiwać się językiem obcym, musisz zapisać na kurs i uczestniczyć w zajęciach. Oczywiście, jest to jedno z najłatwiejszych i bardzo skutecznych rozwiązań. Nikt lepiej nie zweryfikuje Twoich umiejętności jak nauczyciel czy native speaker. Jednak czy wiesz, że języka obcego możesz uczyć się nie tylko z podręczników i ćwiczeń gramatycznych? 

Jak skutecznie poznawać nowe zwroty i utrwalać wiadomości w łatwy i przyjemny sposób? Sprawdź nasze propozycje. 

Nauka języka obcego w domu jest zdecydowanie możliwa. A do tego może być naprawdę przyjemna.

Bo przecież nie musisz spędzać długich godzin na studiowaniu książek z zadaniami gramatycznymi czy wklepywaniu kolejnych słówek. Sposobów na samodzielną naukę jest naprawdę sporo.

Czytaj książki w obcych językach

Zacznij czytać książki zagraniczne. Na początek wybierz coś wśród propozycji dla dzieci. Książeczki dla najmłodszych napisane są prostym językiem, a do tego są to historie, które z pewnością już znasz. Dzięki temu łatwiej będzie Ci „odgadnąć” co dane słówko oznacza, albo po prostu szybciej znajdziesz je w słowniku. Bajki to także proste konstrukcje gramatyczne, które pozwolą Ci zapoznać się z zasadami.

 

Oglądaj filmy bez lektora

Kolejnym łatwym i przyjemnym sposobem na oswojenie się z językiem są filmy obcojęzyczne. Oczywiście pod warunkiem, że oglądasz je bez lektora. Obecnie dostęp do tego rodzaju filmów jest niezwykle łatwy. Z pewnością znajdziesz propozycje, które przypadną Ci do gustu. Połącz przyjemne z pożytecznym. Nie zrażaj się, jeśli od razu nie zrozumiesz wszystkiego. Na początku pewnie będzie to trudne. Jednak staraj się wsłuchać w naturalny język. Dzięki temu osłuchasz się z nim i poznasz zwroty w naturalnym brzmieniu. 

Wykorzystaj aplikacje na smartfonie

Świat aplikacji mobilnych to naprawdę niezłe pole do popisu jeśli chodzi o naukę języków obcych. Wiele ciekawych i godnych uwagi aplikacji znajdziesz tak naprawdę w każdym języku. Wersja podstawowa zwykle jest darmowa, a Ty możesz sprawdzić, czy spełnia ona Twoje oczekiwania. A do tego może się okazać, że wybór płatnej wersji da Ci tyle samo możliwości, co udział w zajęciach. 

Szukaj inspiracji w Social Media

Bez względu na to jaki jest Twój stosunek do świata Social Media, jedno trzeba przyznać. To całkiem szybka i darmowa opcja także do nauki języków. Wystarczy, że poszukasz osób, które prowadzą swój kanał na Instagramie lub Facebooku. W codziennych relacjach uczą podstawowych zwrotów lub przedstawiają ciekawostki językowe. Kanały społecznościowe to także miejsce gdzie możesz poznać osoby z innych krajów. Dzięki temu zyskasz nowych znajomych, a przy okazji będzie to niezwykła okazja do rozmów w obcym języku. 

Naklejaj karteczki na przedmiotach

Jedną z popularniejszych metod nauki słówek w domu jest naklejanie karteczek na różnych przedmiotach. To świetny sposób na zapamiętanie naprawdę sporej ilości słownictwa. Szczególnie jeśli jesteś wzrokowcem. Takie skojarzenia szybko zapadną Ci w pamięć. Ta metoda to także idealne rozwiązanie do nauki języka obcego przez dzieci. Dzięki temu mogą bezkarnie przylepiać karteczki na meblach, przedmiotach czy ubraniach. Nauka przez zabawę naprawdę działa! 

Samodzielna nauka języka obcego w domu – to możliwe!

Jak widzisz, nauka języka obcego w domu to nie tylko siedzenie za biurkiem i rozwiązywanie kolejnych zadań. Warto korzystać z nowoczesnych narzędzi, które w przyjemny sposób i trochę „przy okazji” pozwolą Ci poszerzyć wiedzę i zasób słownictwa. Staraj się korzystać z materiałów dostępnych w naturalnym języku. Filmy, artykuły w czasopismach czy książki to niekończące się źródło inspiracji do poszerzania swojej wiedzy.