1. Dlaczego? 

Zacznij od odpowiedzi na to pytanie, bo dobra motywacja mocno się przyda, kiedy minie pierwszy zapał i przyjdzie zniechęcenie, zmęczenie i chęć rezygnacji. A więc – dlaczego chcesz się uczyć?

2. Korzyści

Wpisz bardzo konkretne korzyści – im bardziej konkretne, tym lepiej. „Zrozumiem napisy i polecenia w grach” albo „ Łatwiej dogadam się na wakacjach za granicą”. Nie zawsze snucie odległych wizji pomoże nam tu i teraz, kiedy trzeba przyswajać słówka i powtarzać materiał. Na pewno też na nastolatka czy dziecko nie zadziała wizja lepszej pracy, kiedy na tym etapie samo pojęcie pracy zawodowej wydaje się odległą abstrakcją. Celuj więc w realne i niezbyt odległe sukcesy.

3. Metoda 

Samodzielnie czy z lektorem? Online czy stacjonarnie? Jaką metodą? Jak często?

Jeśli wiesz, że dość łatwo mija Twój zapał w innych dziedzinach, w przypadku języka raczej nie będzie inaczej. Nie oszukuj się, że tym razem się uda, tylko przygotuj się na to, że zapał minie. Walcz strategicznie: jeśli wybierzesz naukę z lektorem, kolejne lekcje będą już umówione, a lektor zmotywuje Cię do dalszej pracy. Dzięki pomocy i doświadczeniu lektora nie nałożysz na siebie zbyt wiele ani zbyt mało materiału, a to pozwoli na stały postęp w nauce i osiąganie Twoich zamierzonych celów.

4. Narzędzia

Obecnie jest w sieci czy w księgarniach tyle pomocy, materiałów, że aż żal nie skorzystać. Aplikacje, fiszki, filmy, piosenki, quizy… Spróbuj odnaleźć te, które pasują i służą indywidualnie Tobie, bo to co lubią i polecają inni wcale nie musi się sprawdzić u Ciebie.

Jeśli zdecydujesz się na pomoc lektora, na pewno pomoże dobrać właściwe pomoce, odpowiednie do umiejętności i etapu nauki.

5. Decyzja

Zacznij, po prostu zacznij! Metodę, narzędzie, sposób nauki zawsze możesz zmienić, dostosować. Twoim sprzymierzeńcem będzie systematyczność, o którą łatwiej w zajęciach z lektorem, także w formie online. Warto testować, poszukiwać lepszych sposobów, ale tylko wtedy, kiedy się je wdraża w życie. Bez mówienia, stosowania języka, nie pomogą nawet najdroższe materiały i technologie. Lecz pamiętaj, że każde nowe słowo czy zwrot przybliża do upragnionego celu!