Do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego pozostało 30 dni, a może kiedy to czytasz, już o wiele mniej…

To ostatni dzwonek, aby powtórzyć materiał i uzupełnić braki

Twoje dziecko przez kilka lat uczyło się języka angielskiego lub niemieckiego. Z pewnością jest całkiem nieźle przygotowane, aby napisać swój pierwszy egzamin w życiu najlepiej, jak potrafi. Jednak pewnie jako rodzic chciałbyś wykorzystać ten ostatni miesiąc i podszlifować braki.

Powtórka do egzaminu ósmoklasisty – na co zwrócić uwagę?

Ostatnie dni przed egzaminem ósmoklasisty warto poświęcić na powtórzenie tego, co sprawia największą trudność.

  1. Przede wszystkim, zapytaj swojego ósmoklasistę, z czym ma największe trudności. Słownictwo, gramatyka, słuchanie czy tworzenie krótkich form pisemnych, Zagadnień na egzamin jest całkiem sporo, więc na początek warto skupić się na tym, w czym są największe braki. 
  2. Przypomnijcie sobie najważniejsze zasady gramatyczne. Nauczenie się nowych słówek czy zwrotów jest trudne w tak krótkim czasie. Dlatego warto usystematyzować sobie wiedzę o tym, jak:
    • formować zdania w poszczególnych czasach,
    • używać form czasowników,
    • odmieniać przez liczby rzeczowniki policzalne i niepoliczalne,
    • stopniować przymiotniki,
    • stosować przysłówki,
    • zapisać słownie liczebniki główne i porządkowe,
    • posługiwać się przyimkami, zaimkami i spójnikami. 
  3. Pobierz arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat.
    Niech Twój nastolatek wypełni je samodzielnie. Nawet jeśli już je rozwiązywał w szkole lub na dodatkowych zajęciach. Dzięki temu przypomni sobie schemat egzaminu. Następnie w miarę możliwości prześledźcie błędy. To będzie świetna okazja, aby wyłapać to, co jeszcze należy podszlifować oraz oswoić się ze schematem egzaminu.

Sposoby na szybką powtórkę do egzaminu ósmoklasisty

Gdy już wiadomo, co należy powtórzyć do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego, warto opracować plan działania. Oto kilka wskazówek, jak powtarzać tuż przed egzaminem. 

  1. Zaplanuj regularne powtórki. Dobrą praktyką jest podzielenie materiału na części, tak aby mieć możliwość skupienia się na jednym temacie w danym momencie. Możesz wybrać powtarzanie z nami tu: >>kliknij <<
  2. Wybieraj materiały do słuchania. To właśnie ta część sprawia uczniom najwięcej trudności. Warto więc znaleźć nagrania, które pomogą w osłuchaniu się języka obcego.
  3. Nie zapomnij o zachowaniu równowagi między nauką, a odpoczynkiem. Krótki spacer, wyjście na lody czy wspólna rozmowa to świetna okazji, aby oderwać się od myśli o egzaminie.

Jak przygotować się do egzaminu bez stresu? 

Dobre przygotowanie się do egzaminu ósmoklasisty ma wpływ na wynik i dalszą ścieżkę edukacji Twojego dziecka. I oczywiście wiedza ma kluczowe znaczenie. Jednak stres związany z egzaminem może przeszkodzić nawet najlepiej przygotowanemu uczniowi. I o ile ten umiarkowany działa mobilizująco, to jego wysoki poziom może paraliżować. Pojawią się problemy z koncentracją, logicznym myśleniem i przypomnieniem podstawowej wiedzy.

Jak opanować nad stresem przed egzaminem?

  • Przede wszystkim zadbaj o to, aby Twoje dziecko czuło, że jesteś z niego dumny bez względu na wynik egzaminu.
  • Dobrym pomysłem jest także aktywność fizyczna: wspólny spacer, przejażdżka rowerowa czy gra w piłkę skutecznie rozładuje napięcie.
  • Warto wprowadzić krótkie sesje ćwiczeń oddechowych, które nie tylko pozwolą opanować stres, ale także dotlenią układ nerwowy i uspokoją oddech.

Regeneracja i odpoczynek tuż przed egzaminem

Nie zapomnij także o regeneracji sił. Pamiętaj, że zmęczenie prowadzi do błędów i ma negatywny wpływ na efektywność. Dlatego ważne jest, aby w miarę możliwości dbać o zdrowy tryb życia, odpowiednią dietę oraz regularny sen. 

Szczególnie te ostatnie dni przed egzamin warto spędzić na łonie natury. Bez książek i rozmów dotyczących przygotowania czy ewentualnych wyników. Dzięki temu egzamin ósmoklasisty nie będzie taki straszny.