Uczenie się słówek obcego języka kojarzy nam się ze żmudnym powtarzaniem wciąż tak samo obco brzmiących fraz, które z niczym się nie kojarzą… Przez chwilę wydają się zapamiętane, a jeśli chcemy ich użyć po pewnym czasie, w naszej głowie powstaje „biała plama”.
Jak ułatwić sobie zapamiętanie słówek? Jak przyswoić je sobie na dłużej, nie tylko na kilka dni?
I wreszcie – jak porzucić nudne wkuwanie i czym je zastąpić?
Neurobiolodzy poświęcili już wiele prac naukowych na temat technik i strategii uczenia się. Zbadali co pomaga, a co przeszkadza nam zapamiętywać. Wybraliśmy dla Was te, które szczególnie sprawdzają się w nauce języka obcego.
7 sposobów na skuteczną naukę nowych słówek:
-
Mów głośno.
Koniecznie! Wtedy ćwiczysz przede wszystkim wymowę danego słowa lub frazy. A przecież głównym celem naszej nauki jest to byśmy potrafili mówić, więc samo wzrokowe zapamiętanie pisowni nie wystarczy. Poza tym w czasie mówienia wzrasta Twoje skupienie oraz angażujesz zmysł słuchu oraz myślenie krytyczne, które dopasowuje powiedziany głośno i usłyszany wyraz do wzorca i wyłapuje błędy. Dzięki temu z każdym powtórzeniem Twoje wypowiedziane słowo będzie o kroczek bliższe do właściwej wymowy.
-
Fiszki
Karteczki z danym słowem angażują kolejny zmysł – Twój wzrok. Zapamiętasz w ten sposób pisownię słowa. Powieś fiszki wokół siebie – w swoim domu lub pokoju, na kolorowych karteczkach. Za każdym razem, gdy na nie spojrzysz, Twój mózg spotka się z tym słowem. Im częściej na nie trafi, tym szybciej je przyswoi. Jeszcze lepiej, gdy będą one ułożone w kategorie – nasz mózg uwielbia przyporządkowywać! Ta znana od dawna technika pamięciowa obecnie doczekała się ułatwień w postaci wygodnych aplikacji, które pomagają powtarzać słówka. Warto potestować i wybrać coś dla siebie.
-
Frazy i zdania
Twoja nauka będzie skuteczniejsza, jeśli do słowa dodasz występujący z nim przyimek (np. listen to) lub inne słowa frazy, jeśli to słowo takiej formie występuje ( to get in shape – nabrać formy). Idealnie byłoby każde nowe słowo ubierać w całe zdanie, ponieważ zapamiętujemy otoczenie, kontekst. Wtedy nasz umysł będzie je przyswajał jak gdyby w „środowisku naturalnym” – nie porozumiewamy się przecież w obcym języku pojedynczymi słowami, lecz używamy właśnie fraz i zdań. Ta forma zapamiętywania pozwoli nam łatwiej przywołać dane słowo, kiedy będziemy potrzebowali je użyć w zdaniu. Czyli uczysz się w taki sposób, w jaki będziesz z nich korzystać.
-
Piosenki
Melodia łatwo angażuje nasz umysł – to dlatego czasem trudno wyrzucić melodię, którą ktoś przypomniał i teraz wciąż „chodzi” nam po głowie. Choćby to była irytująca reklama. Z tego powodu piosenki bardzo często wykorzystuje się w nauce języków obcych nawet u malutkich dzieci. U starszych można w ten sposób ćwiczyć też słuchanie i rozumienie tekstów piosenek – a jeśli dobierzemy je zgodnie z zainteresowaniami, to nauka staje się prawdziwą przyjemnością.
-
Słuchaj
Chodzi nie tylko o zapamiętanie prawidłowej wymowy. Dobrym pomysłem jest nagranie samego siebie i odtwarzanie, zapamiętujemy wtedy słowo ze słuchu, ale też ćwiczymy poprawną wymowę. Jeszcze lepszym sposobem będzie dodanie wyobrażenia danego przedmiotu, czynności czy sytuacji. Umysł będzie zaangażowany w mówienie, słuchanie i wyobrażenie i tak zaszereguje to słowo w pamięci.
-
Przeciwieństwa
To sposób nie dla wszystkich słów, ale bardzo podnoszący skuteczność zapamiętania. Efektywny, ponieważ wykorzystuje skłonność umysłu, do kategoryzowania, uzupełniania i kontekstu. Najkrótszą drogą do tego efektu jest właśnie zestawianie słów lub fraz o przeciwnym znaczeniu.
-
Podsycaj motywację.
Sama w sobie motywacja nie zapamięta słówek, ale jeśli przypomnisz sobie po co to robisz, jaką korzyść z tego odniesiesz, to dobra motywacja ułatwi cały proces. Wyobraź sobie siebie na wymarzonych wakacjach, jak łatwo nawiązujesz relacje i lekko używasz słów i zwrotów. Pamiętaj, by motywacja nie byłą zbyt odległa – dobrze płatna praca w przyszłości słabo zmotywuje nastolatka tu i teraz. Warto wtedy ustanowić swoją własną nagrodę za nauczenie się partii materiału lub przyswojenie listy słówek. Ważne, by podziałało i zwiększyło zaangażowanie w naukę.
Good luck!